YK1.5-20.4-1.5AU
DigiKey Part Number
5040-YK1.5-20.4-1.5AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK1.5-20.4-1.5AU
Description
16 AWG Crimp Contact
Customer Reference
Detailed Description
Pin Contact 16 AWG Size 1.5mm Crimp Gold
Category
Contact Size
1.5mm
Manufacturer
Weipu Connector
Wire Gauge or Range - AWG
16 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²