BTA316B-600B,118
DigiKey Part Number
1740-1133-2-ND - Tape & Reel (TR)
1740-1133-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA316B-600B,118
Description
TRIAC 600V 16A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 16 A Surface Mount D2PAK
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A