1206B824K100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3 437
Datasheet
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.82 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B824K100CT
DigiKey Part Number
1292-1206B824K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B824K100CT
Description
CAP CER 0.82UF 10V X7R 1206
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)