1206B103M251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B103M251CT
DigiKey Part Number
1292-1206B103M251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B103M251CT
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)