0805N470F101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3 710
Datasheet
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
47 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N470F101CT
DigiKey Part Number
1292-0805N470F101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N470F101CT
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N470F101CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)