0603N390F251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 802
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2 228
Datasheet
Murata Electronics
39 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N390F251CT
DigiKey Part Number
1292-0603N390F251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N390F251CT
Description
CAP CER 39PF 250V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N390F251CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)