0201B101K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 28 045
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 47 912
Datasheet
YAGEO
TDK
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
100 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
0201B101K500CT
DigiKey Part Number
1292-0201B101K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201B101K500CT
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201B101K500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)