820443011E
DigiKey Part Number
732-820443011ETR-ND - Tape & Reel (TR)
732-820443011ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820443011E
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820443011E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
385 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
423 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm