691356300008B
691356300008B
691356300008B
DigiKey Part Number
732-691356300008B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
691356300008B
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
691356300008B Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.862" (21.89mm)