157142S12803
DigiKey Part Number
732-157142S12803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
157142S12803
Description
WL-T7DS 7 SEGMENTS DISPLAY THT S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
157142S12803 Models
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Würth Elektronik
Color
Red
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
38mcd
Number of Characters
1
Power Dissipation (Max)
52mW
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)