Y4021100R000B9W
DigiKey Part Number
804-1166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y4021100R000B9W
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y4021100R000B9W Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)