Y14870R10000B9R
DigiKey Part Number
804-1045-2-ND - Tape & Reel (TR)
804-1045-1-ND - Cut Tape (CT)
804-1045-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14870R10000B9R
Description
RES 0.1 OHM 0.1% 1W 2512
Detailed Description
100 mOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
EDA/CAD Models
Y14870R10000B9R Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)