Y14870R01000B9W
DigiKey Part Number
Y1487-.01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14870R01000B9W
Description
RES 0.01 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y14870R01000B9W Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Active
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)