Y0902350R000Q9L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Image for Y0902350R000Q9L is not available
Y0902350R000Q9L
DigiKey Part Number
Y0902350R000Q9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0902350R000Q9L
Description
RES 350 OHM .3W .02% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350 Ohms ±0.02% 0.3W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y0902350R000Q9L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)