Y08501R00000B9R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | Y08501R00000B9R |
Description | RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | Y08501R00000B9R Models |
Category | Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
Mfr | Temperature Coefficient ±2ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Wide 2516 (6440 Metric), 1625 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm) |