Y0062500R000T14L is available for purchase but is not normally stocked.
VPG Foil Resistors
In Stock: 7
Datasheet
In Stock: 0
Image for Y0062500R000T14L is not available
Y0062500R000T14L
DigiKey Part Number
Y0062500R000T14L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0062500R000T14L
Description
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Temperature Coefficient
±1ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)