MCU0805MD4999BP100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 10 862
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
TE Connectivity Passive Product
Similar
In Stock: 262
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
49.9 Ohms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
MCU0805MD4999BP100
DigiKey Part Number
MCU0805-49.9-MBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU0805MD4999BP100
Description
RES 49.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCU0805MD4999BP100 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.62mm)