VJ0805Y564KXJTW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0805Y564KXJTW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0805Y564KXJTW1BCCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0805Y564KXJTW1BCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805Y564KXJTW1BC
Description
CAP CER 0.56UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.56 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0805Y564KXJTW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)