VJ0603Y563KLXAJ32
DigiKey Part Number
720-VJ0603Y563KLXAJ32TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y563KLXAJ32
Description
CAP CER 56000 PF 25V X7R 0603 PB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0603Y563KLXAJ32 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)