VJ0402Y102KXBAC
DigiKey Part Number
720-VJ0402Y102KXBACTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0402Y102KXBACCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0402Y102KXBACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y102KXBAC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0402Y102KXBAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)