VJ0402A100GXQPW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0402A100GXQPW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0402A100GXQPW1BCCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0402A100GXQPW1BCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A100GXQPW1BC
Description
CAP CER 10PF 10V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±2% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0402A100GXQPW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)