TR3D227K6R3C0050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 5 187
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 1 304
Datasheet
Similar
In Stock: 496
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm
TR3D(2917)
TR3D227K6R3C0050
DigiKey Part Number
718-1854-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3D227K6R3C0050
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3D227K6R3C0050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V