T97E156K050EBB
DigiKey Part Number
718-1948-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1948-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1948-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97E156K050EBB
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 350mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T97E156K050EBB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V