T95D157K016HZAL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 85mOhm
T95D157K016HZAL
DigiKey Part Number
T95D157K016HZAL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95D157K016HZAL
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95D157K016HZAL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V