593D227X5010E2TE3
DigiKey Part Number
593D227X5010E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D227X5010E2TE3
Description
CAP TANT 220UF 5% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
593D227X5010E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±5%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V