Image for 510D476M6R3AA3D is not available
510D476M6R3AA3D
DigiKey Part Number
510D476M6R3AA3D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510D476M6R3AA3D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.597" (15.16mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C