293D685X0020C2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 400
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1 557
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Upgrade
KEMET
In Stock: 653
In Stock: 775
In Stock: 576
Similar
KYOCERA AVX
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2312 (6032 Metric) 1.9Ohm
293D685X0020C2TE3
DigiKey Part Number
293D685X0020C2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D685X0020C2TE3
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D685X0020C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
20 V