293D476X9016E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 4 707
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 35 519
Datasheet
In Stock: 187
Direct
KEMET
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 122
Upgrade
In Stock: 190
In Stock: 441
In Stock: 157
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
293D476X9016E2TE3
DigiKey Part Number
293D476X9016E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D476X9016E2TE3
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D476X9016E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V