293D226X9010A2TE3
DigiKey Part Number
718-293D226X9010A2TE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-293D226X9010A2TE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-293D226X9010A2TE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D226X9010A2TE3
Description
CAP TANT 22UF 10% 10V 1206
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 2.5Ohm
EDA/CAD Models
293D226X9010A2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V