293D225X9016B2TE3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 293D225X9016B2TE3 |
Description | CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 4.6Ohm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 293D225X9016B2TE3 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 4.6Ohm |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.083" (2.11mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code B |
Voltage - Rated 16 V | Features General Purpose |