293D156X06R3C2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 1 474
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 610
Direct
KEMET
KEMET
In Stock: 400
In Stock: 210
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
293D156X06R3C2TE3
DigiKey Part Number
293D156X06R3C2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D156X06R3C2TE3
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D156X06R3C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V