293D107X0004B2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 1 880
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 650
100 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 1.8Ohm
293D107X0004B2TE3
DigiKey Part Number
293D107X0004B2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D107X0004B2TE3
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D107X0004B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
4 V