199D475X9050D5V1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 357
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
199D475X9050D5V1E3
DigiKey Part Number
199D475X9050D5V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X9050D5V1E3
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D475X9050D5V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V