199D336X9016D1V1E3
DigiKey Part Number
718-1192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D336X9016D1V1E3
Description
CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
199D336X9016D1V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
16 V