199D226X96R3CXV1
DigiKey Part Number
199D226X96R3CXV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D226X96R3CXV1
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
EDA/CAD Models
199D226X96R3CXV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.420" (10.67mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
6.3 V