SIHH180N60E-T1-GE3
DigiKey Part Number
SIHH180N60E-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SIHH180N60E-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SIHH180N60E-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHH180N60E-T1-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 19A PPAK 8 X 8
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 19A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1085 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PowerPAK® 8 x 8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 9.5A, 10V