SIHG47N60EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHG47N60EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG47N60EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 47A (Tc) 379W (Tc) Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIHG47N60EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
225 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4854 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
379W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
67mOhm @ 24A, 10V