SIHB12N60ET1-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
N-Channel 600 V 12A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB12N60ET1-GE3
DigiKey Part Number
SIHB12N60ET1-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB12N60ET1-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
937 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
147W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6A, 10V