TS3YJ501MR15 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS3YJ501MR15 |
Description | TRIMMER 500OHM 0.125W J LEAD TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 Ohms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TS3YJ501MR15 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Vishay Sfernice | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 500 Ohms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.125W, 1/8W | Size / Dimension Rectangular - 0.138" x 0.126" Face (3.50mm x 3.20mm) |
Tolerance ±20% |