VLMU35CL20-275-120
DigiKey Part Number
751-VLMU35CL20-275-120TR-ND - Tape & Reel (TR)
751-VLMU35CL20-275-120CT-ND - Cut Tape (CT)
751-VLMU35CL20-275-120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLMU35CL20-275-120
Description
UV-C EMITTER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ultraviolet (UV) Emitter 277nm 6.8V 30mA 1.6mW/sr @ 20mA 120° 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLMU35CL20-275-120 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.8V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Ultraviolet (UV)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
30mA
Package / Case
2-SMD, No Lead
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
1.6mW/sr @ 20mA