TEMT6200FX01
0805 xxMx
TEMT6200FX01
DigiKey Part Number
751-1056-2-ND - Tape & Reel (TR)
751-1056-1-ND - Cut Tape (CT)
751-1056-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEMT6200FX01
Description
SENSOR PHOTO 550NM TOP VIEW 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Phototransistors 550nm Top View 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEMT6200FX01 Models
Category
Power - Max
100 mW
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
6 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
20 mA