MKP1848SE54050JK2A
DigiKey Part Number
2870-MKP1848SE54050JK2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP1848SE54050JK2A
Description
4F 5% TOLERANCE 500VDC PITCH: 27
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.240" L x 0.945" W (31.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
15 mOhms