VSSAF5N50-M3/6B
DigiKey Part Number
112-VSSAF5N50-M3/6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VSSAF5N50-M3/6BCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VSSAF5N50-M3/6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSSAF5N50-M3/6B
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 3A Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSSAF5N50-M3/6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.4 mA @ 50 V
Series
Capacitance @ Vr, F
850pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-221AC (SlimSMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 2.5 A