Image for VS-VSKU250-12PBF is not available
VS-VSKU250-12PBF
DigiKey Part Number
VS-VSKU250-12PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-VSKU250-12PBF
Description
SCR MODULE 1.2KV 555A MAGN-A-PAK
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.2 kV 555 A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount MAGN-A-PAK
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
8500A, 8900A
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Structure
Common Cathode - All SCRs
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
MAGN-A-PAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
250 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
555 A