VS-VSKT56/16
DigiKey Part Number
112-VS-VSKT56/16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-VSKT56/16
Description
SCR MODULE 1.6KV 135A ADD-A-PAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 135 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4)
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1200A, 1256A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Structure
Series Connection - All SCRs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 4)
Current - On State (It (AV)) (Max)
60 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
135 A