Image for VS-VSKEF500/06PBF is not available
VS-VSKEF500/06PBF
DigiKey Part Number
VS-VSKEF500/06PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-VSKEF500/06PBF
Description
DIODE STANDARD 600V 772A INTAPAK
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 772A Chassis Mount INT-A-PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
104 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 600 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
INT-A-PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
772A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.66 V @ 500 A