VS-HFA30PB120-N3
DigiKey Part Number
VS-HFA30PB120-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA30PB120-N3
Description
DIODE STANDARD 1200V 30A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247AC-2L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-HFA30PB120-N3 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
170 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
TO-247AC-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
4.1 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)