VS-HFA16TB120-M3
DigiKey Part Number
VS-HFA16TB120-M3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA16TB120-M3
Description
DIODE STANDARD 1200V 16A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 16A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-HFA16TB120-M3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
135 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
16A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.93 V @ 32 A