VS-GB75SA120UP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 127
Datasheet
IGBT Module NPT Single 1200 V 658 W Chassis Mount SOT-227
VS-GB75SA120UP
DigiKey Part Number
VS-GB75SA120UP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-GB75SA120UP
Description
IGBT MODULE 1200V 658W SOT-227
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
Input
Standard
Packaging
Bulk
NTC Thermistor
No
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
NPT
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227
Power - Max
658 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.8V @ 15V, 75A