VS-EPU6006L-N3
DigiKey Part Number
VS-EPU6006L-N3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-EPU6006L-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AD
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-EPU6006L-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
110 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 60 A